صدیقه ببران در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، مراسم چهارشنبه سوری را یک سنت دیرینه پیشینیان مردم ایران دانست و اظهار داشت: این سنتی است که از گذشته تاکنون نسل به نسل گشته و امروز رویه خاص خود را دنبال می کند، هرچند به شیوه ها و روش های غیر از آن چیزی که در گذشته بوده رسیده، اما هرگز برگزاری این شب فراموش نشده و همواره این سنت دیرینه پابرجاست.


وی ادامه داد: آنچه خروجی این شب به یادماندنی را برای همگان تداعی می کند این است که مردم ایران و اکثر خانواده ها در واقع با برگزاری چهارشنبه سوری به استقبال بهار می روند.


این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: همانگونه که در گفتار و تکرار گویش ها در این شب پیداست به عنوان مثال «زردی من از تو و سرخی تو از من» یعنی بدیها را در آتش ریخته و خوبیها را همراه با سلامتی، نشاط و همدلی را برای سال جدید به ارمغان می آورند.

  
به گفته وی، آتش در اعصار مختلف اهمیت خاصی داشته و در فرهنگ ایران باستان نیز یک موضوع شناخته شده و جا افتاده است.


این استاد علوم ارتباطات با تاکید بر تبیین آموزه های اخلاقی همراه با فرهنگسازی و شور و نشاط در جامعه، تصریح کرد: نباید مردم بویژه نوجوانان و جوانان در برگزاری جشن چهارشنبه سوری آلوده به تحریف ها و حرکات غیر اخلاقی شوند.


ببران گفت: امروزه عده ای با تحریف ها و برخوردهای غیر انسانی و خطرناک درصدد ایجاد مزاحمت و مشکل آفرینی برای دیگران هستند و جز برهم زدن فضای جامعه و همچنین ایجاد رعب و وحشت آن هم با استفاده از مواد محترقه و منفجره خطرناک، آلوده کردن جوانان نیتی ندارند.


این استاد دانشگاه به مسئولان مربوطه و ذیربط پیشنهاد کرد تا با فرهنگ سازی و ایجاد محیط ها و فضاهای مناسب در بوستان های مختلف شهرها به نوعی که به درختان و فضای سبز موجود مشکلی پیش نیاید، محیطی امن و ایمن و با نشاط را برای خانواده ها مهیا کرده و ابزار و وسایل بی خطر را در اختیار همگان قرار دهند.


ببران، فرهنگسازی و نگاه فرهنگی را یک ضرورت انکارناپذیر در زمینه برگزاری چهارشنبه سوری سالم، ایمن و بی خطر عنوان کرد و گفت: مسئولان بهتراست در طول سال در خصوص اینگونه مناسبت ها فرهنگسازی کرده و زیرساختهای لازم را مهیا کنند نه اینکه در آستانه نزدیکی به چهارشنبه سوری و غیره به فکر فرهنگسازی و آماده سازی مقدمات آن باشند.


وی تاکید کرد: هشدارخوب است اما به شرطی که پیش از آن، اندیشه و تدبیری شده و مهمتر از آن فرهنگسازی است که پیش تر باید در اینگونه مناسبت ها تبیین و نهادینه شود.


ببران به مسئولان شهری پیشنهاد کرد، بصورت دائمی در بوستانها جایگاهها و فضاهایی برای جشنواره ها و جشن های مشابه چهارشنبه سوری تعبیه کنند تا نوجوانان و جوانان بصورت خودکار و خودجوش جذب این محیط ها شوند.


این استاد دانشگاه تصریح کرد: باید یاد بگیریم امروز زبان تهدید، ممانعت، مقابله کارساز نبوده و بهترین روش زبان مدارا و بهترین شیوه مهیا کردن زیرساختها، فرهنگسازی، ایجاد فضاهای همدلی و... میان قشر جوان و نوجوان است.


ببران اظهارداشت: اینگونه امور را می توان با تشکیل ستادها در شهرداری ها، کمیته های ویژه در بوستانها، فرهنگسراها در طول سال مهیا ساخت.


این استاد دانشگاه به نوجوانان وجوانان توصیه کرد، برای برگزاری یک جشن باشکوه، لذت بخش و بدون دغدغه برای خود و خانواده ها، از خرید و تهیه مواد محترقه و منفجره خطرناک پرهیز کرده و با حضور در بوستان هایی که بدین منظور درنظر گرفته می شود با همدلی، شور و نشاط به استقبال نوروز 97 بروند

تاریخ : دوشنبه 21 اسفند 1396 | 22:35 | نویسنده : مصطفی | نظرات (0)