بازگرداندن فدک به فرزندان حضرت فاطمه علیها السلام

اقدام بزرگ دیگری که عمر بن عبد العزیز در جهت رفع ظلم از ساحت خاندان پیامبر علیه السلام به عمل آورد ، بازگرداندن فدک به فرزندان حضرت فاطمه علیهاالسلام- دختر گرامی پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم بود .

فدک در تاریخ اسلام داستان تلخ و پرماجرایی دارد که جای بحث آن در اینجا نیست ، اما بطور اجمال ، سیر تاریخی از این قرار است که پیامبر ، آن را در زمان حیات خود به دخترش فاطمه علیها السلام بخشید و پس از رحلت پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم ابوبکر ، به زور آن را از فاطمه زهرا گرفت و جزء اموال دولتی اعلام کرد و از آن زمان به وسیله خلفای وقت ، دست به دستن می گشت تا آنکه معاویه در زمان حکومت خود ، ان را به مروان بخشید ، مروان نیز به پسرش ((عبدالعزیز )) اهداء کرد ، پس از مرگ عبدالعزیز فدک به فرزندش عمر بن عبدالعزیز منتقل گردید . عمر بن عبدالعزیز ، آن را به فرزندان حضرت فاطمه تحویل داد و گفت : فدک مال آنها است و بنی امیه حقی در آن ندارند . ولی متاسفانه پس از مرگ او ، یزید بن عبدالملک به خلافت رسید ، مجدد فدک را از سادات فاطمی پس گرفت و تیول بنی امیه قرار داد !.

((صدوق )) در کتاب ((الخصال )) نقل می کند که عمر بن عبدالعزیز فدک را در جریان سفر به مدینه در دیداری با حضرت باقر علیه السلام داشت ، به او مسترد کرد .

گویا با توجه به این گونه خدمات عمر در رفع برخی مظالم از خاندان پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم بود که امام باقر علیه السلام می فرمود : ((عمر بن عبدالعزیز نجیب دودمان بنی امیه است ......)).

حکومت عمر بن عبدالعزیز ، در حدود دو سال ، طول کشید . گفته اند بنی امیه او را مسموم کردند و به هلاکت رساندند .

گردآورنده : شهید مصطفی مرتضاییتاریخ : دوشنبه 30 بهمن 1396 | 19:07 | نویسنده : مصطفی | نظرات (0)