X
تبلیغات
زولا
 

دولت جدید آمریکا که دولت «باراک اوباما» را به دلیل خودداری از حمایت علنی از اغتشاشات سال ۱۳۸۸ سرزنش کرده بود، از همان ابتدا و به صورت علنی به حمایت از آشوبگران پرداخته و ترامپ، شخصا وارد میدان شده و با چند توییت علناً از ناآرامی‌ها در ایران حمایت کرده و کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا هم در بیانیه‌هایی حمایت خود را از این رخدادها اعلام کرده‌اند. نمایندگان کنگره آمریکا از جمله سناتورهای ارشد هم هر یک به نحوی از ناآرامی های ایران ابراز خرسندی و حمایت کرده اند.

اما نکته قابل توجه در این رابطه، زمان وقوع این اتفاقات است. شهرهای ایران در حالی شاهد اغتشاش و ناآرامی هستند که آمریکا برای افزایش فشار به ایران و اقدامات ضدایرانی جدید به شدت به بهانه‌ای برای اجماع‌سازی و همراه کردن اروپا با خود نیاز دارد.

  در توافق هسته‌ای برخی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تعلیق شده و دولت آمریکا باید هر ۱۲۰ روز یکبار این تعلیق را تمدید کند. موعد بعدی تمدید تعلیق‌ها حدود دو هفته دیگر فرا می‌رسد و ترامپ این فرصت را خواهد داشت تا با خودداری از امضای تمدید تعلیق تحریم‌ها، عملا آمریکا را از توافق هسته‌ای خارج کند. برخی تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده و می‌کنند که احتمال خروج ایالات متحده از برجام، جدی است.

در ماه‌های گذشته، دولت آمریکا تلاش گسترده‌ای کرده تا برای خروج از توافق هسته‌ای یا اعمال تحریم‌های گسترده به بهانه‌های موشکی و حقوق بشری علیه ایران، اروپا را با خود همراه کند. 

هرچند اروپا به خصوص فرانسه تا حدی در زمینه موشکی با آمریکا ابراز همسویی کرده، اما واشنگتن تاکنون در اجماع‌سازی علیه ایران ناکام مانده و اتحادیه اروپا و هر سه کشور اروپایی امضاکننده توافق هسته‌ای بارها به صراحت تأکید کرده‌اند که با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای مخالف اند. با چنین وضعی بیرون رفتن آمریکا از توافق یا تلاش برای بازگرداندن تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای، می‌تواند به انزوای آمریکا منجر شود که در این وضعیت برای آمریکا چه چیزی بهتر از ناآرامی در ایران است که می‌تواند با پوشش مغرضانه تحولات، بهانه حقوق بشری لازم را برای ایجاد ائتلاف دوباره با اروپا علیه ایران فراهم کند؟

این ماه پایگاه «پالیتیکو» سندی منتشر کرد که نشان می‌دهد «برایان هوک» مشاور سیاستگذاری وزارت خارجه آمریکا در نامه‌ای به «رکس تیلرسون» وزیر خارجه این کشور تأکید کرده است که باید بر اساس نگاهی «واقع‌گرایانه»، از حقوق بشر به عنوان یک ابزار استفاده کرد.

وی افزوده است: «ما به دنبال تقویت رقبای خارجی خود نیستیم، بلکه می‌خواهیم به آن‌ها فشار بیاوریم، با آن‌ها رقابت کنیم و آن‌ها را دور بزنیم. به همین دلیل، ما باید در روابط ایالات متحده با چین، روسیه، کره شمالی و ایران، حقوق بشر را مسئله‌ای مهم تلقی کنیم.»

ملاحظه: ادامه آشوب و ناآرامی ها ضمن دربر داشتن هزینه هایی برای امنیت و ثبات کشور، در عین حال می‌تواند بهانه لازم را به دست آمریکا جهت اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران به بهانه حقوق بشر بدهد و با همراه کردن اروپا، راه را برای خروج آمریکا از توافق هسته‌ای هموار کند هرچند اروپا در سه روز گذشته تلاش کرده تا مانند آمریکا در اعلام حمایت علنی از ناآرامی‌ها عجله نکند، اما نشانه‌هایی از همراه شدن اروپایی‌ها در حال ظهور است  از جمله وزیر خارجه انگلیس در توییتر نوشت: «با نگرانی نظاره‌گر رخدادها در ایران هستیم. ضروری است که شهروندان حق تظاهرات مسالمت‌آمیز را داشته باشند.»تاریخ : دوشنبه 11 دی 1396 | 16:01 | نویسنده : مصطفی | نظرات (0)